Diyabetinizi Yönetin

Diyabet Hastalarına Tavsiyeler

Diyabetinizi Yönetin

İki farklı diyabet türü vardır, her ikisi de potansiyel olarak tehlikelidir ve alışkanlıklarınızı değiştirmenizi gerektirir. Diyabetinizi etkili bir şekilde yönetebilmek istiyorsanız, doğru bilgiye sahip olmanız gerekir. Diyabetin hayatınızı mahvetmesini önlemek için ihtiyacınız olan bilgileri elde etmek için buradaki içgörüleri uygulayın.

Bir avuç badem, glikoz seviyenizi bozmadan açlık sivri uçlarınızı öldürecek kadar doyurabilir. Tuzsuz çeşidi seçerseniz, nefis bir pakette lif ve protein elde edersiniz. Biraz kullanışlı olun, böylece atıştırmalık zamanı geldiğinde üzerlerine çullayabilirsiniz.

Şeker hastalarını her gün göreceksiniz ve bunu bilemezsiniz. Bu stresinizi azaltmalı ve hayatınızı kolaylaştırmalıdır.

Diyabet hastasıysanız kendinizi şımartmanın daha sağlıklı yollarını bulun. Bununla birlikte, tatlıları tamamen yasaklamak gerekli olmayabilir. Kan şekeriniz uygun şekilde düzenlenmişse, ara sıra tatlıları güvenle yiyebilirsiniz. Tatlıya yer açmak için yemeğinizdeki karbonhidratları çıkarın. Tüm yemeğinizin dengeli kaldığından emin olmak için eşit miktarlara bağlı kalmaya çalışın.

Diyabetiniz varsa pedikür yaptırırken dikkatli olun. Şeker hastalarının ayak yaralanmalarının başarılı bir şekilde iyileşmesi genellikle zordur. Pedikür sırasında alınan küçük bir kesik bile sorunlara ve komplikasyonlara neden olabilir.

Birçok gıda mısır şurubu içerir, bu nedenle gıda etiketlerini okuduğunuzdan emin olun. Kanada’da, yüksek fruktozlu mısır şurubu “glikoz / fruktoz” olarak görünür.

Diyabet Hastalarına Tavsiyeler

Yüksek lifli bir diyet yemenizi sağlayarak diyabet geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz. Diyabet riskinizi azaltmak için, bol miktarda kepekli tahıl yiyin ve işlenmiş beyaz ekmek gibi yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden kaçının. Kepekli tahılları daha sık yemenin diyabet riskini azalttığı gösterilmiştir.

Yüksek glisemik indeksi araştırın, böylece onları anında tanıyabilirsiniz. Örneğin, ekmek, tahıl, makarna veya meyve suları çok yüksek glisemik indekse sahiptir. İşlenmiş gıdalar ayrıca kan şekeriniz üzerinde çok zararlı bir etkiye sahip olabilir. Bunun yerine çiğ sebzelere, taze meyvelere, ete ve balıklara konsantre olun.

Diyabetle mücadele her zaman pahalı yöntemler içermek zorunda değildir; parkta tempolu yürüyüşler, koşu veya makul fitness rejimleri deneyin. Oyun alanındaki orman spor salonunda çeneleri deneyin veya kaldırabileceğiniz derme çatma ağırlıklar olarak teneke kutuları ve tam kumaş çantaları kullanın.

Şeker hastalığınız varsa, ne yediğinize dikkat etmelisiniz. Her tür yiyeceğin glikoz seviyeleri üzerinde farklı bir etkisi olabilir, bu nedenle gıda alımınızı yakından izlemeniz çok önemlidir. Büyük öğünlerin işlenmesi için daha büyük dozlarda insülin gerekir ve küçük öğünler daha az gerektirir. Yemeklerinizi izlerseniz ve diyetinize dikkat ederseniz, kan şekeri seviyenizi iyi yönetebilirsiniz.

Diyabet hastasıysanız, günde üç büyük öğün yerine altı küçük öğün yemek daha iyidir. Sık sık küçük öğünler yemek, glikoz seviyelerini sabit tutma şansınızı artırır. Sık sık yemek yemenin bir başka olumlusu, aşırı yemek yeme olasılığınızın daha düşük olacağıdır, çünkü memnun hissedeceksiniz.

Hızlı etkili insülin, doktorunuz farklı bir şekilde sipariş vermediği sürece, yemekten 15 dakika öncesine kadar alınmalıdır. Hızlı etkili insülinler kan şekerini korumak için çok iyi çalışır, ancak birey için uygun şekilde dozlanmaları gerekir.

En sevdiğiniz rahat yiyecekleri daha diyabet dostu hale getirin. Birçok insan diyabetle ilgili diyet kısıtlamalarıyla mücadele ediyor. Çoğu insan, yemeyi sevdikleri birçok yiyecekten kurtulmaları gerektiğine inanır. Diğerleri için, en sevdikleri yemeklerin cazibesi diyet kısıtlamalarının üstesinden gelecektir. Yapılacak akıllıca şey, en sevdiğiniz yiyecekler için lezzetli alternatifler bulmaktır. Çoğu tarif, sorunlu bileşenleri sağlıklı alternatiflerle değiştirerek diyabetik bir diyete uyacak şekilde yapılabilir.

Diyabetinizle başa çıkmak, yaşam tarzı yönetimi ile ilgilidir. Düzenli bir yaşam tarzı ne kadar iyi yaratabilirseniz, bu zayıflatıcı hastalığın korkunç yan etkilerinden kaçınma şansınız o kadar yüksek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu